KKK

Mida tähendavad doseerimistabelis olevad sümbolid? Mis on doseerimistabel?

Igal Persili pakil olevast doseerimistabelist on pesu jaoks vajalikku doseeritavat kogust lihtne vaadata.

Doseeritav kogus oleneb pesu määrdumisastmest (näidatud tabeli veergudes) ja vee karedusest piirkonnas (näidatud ridadel). Kõigi Persili toodete soovituslik kogus on mõeldud 4,5 kg suuruse pesukoguse jaoks.

Kuidas ma tean, milline on õige doos?

Igal Persili pakil on konkreetne doseerimissoovitus. Optimaalne pesuvahendi kogus oleneb masinas oleva pesu kogusest, määrdumisastmest ja vee karedusest. Kui äärmiselt tugevasti määrdunud pesu puhul on vaja kasutada eelpesu, siis valige vähim soovituslik doos.

Ainult siis, kui pesuvahendi kogus on õige, on võimalik säästa keskkonda ja raha ning vältida jääkide kogunemist masinasse ja kangale.

Kellelt ma oma piirkonna vee kareduse kohta infot saaksin?

Kui te ei tea, kui kare vesi teie piirkonnas on, võite küsida seda oma vee-ettevõttelt. Meie nõuanne: vee-ettevõtte kontaktandmed leiate veearvelt või Internetist.

Kust ma mõõdutopsi saan?

Mõõdutopsi saate tellida tasuta, täites järgmise vormi: Klõpsake siin.

Mida vee karedus tähendab?

Vee karedus näitab, kui palju lupja liitris vees lahustunud on (mitu millimooli kaltsiumkarbonaati (CaCO3)). Saksamaal mõõdetakse vee karedust tavaliselt Saksa kraadides (1º dH vastab ligikaudu 0,19 millimoolile CaCO3 liitri vee kohta). 

See on oluline, et oskaksite otsustada, millist pesuvahendi kogust on vaja pakendil antud juhiste kohaselt kasutada.

Mida tähendavad doseerimistabelis olevad määrdumisastmed?

Kergelt määrdunud.
Nähtavat mustust ega plekke pole *. Mõnel rõivaesemel on tunda kehalõhna. Näited: kerged suve- ja spordirõivad (mida on kantud vaid mõni tund), T-särgid, särgid, pluusid (mida on kantud kuni 1 päev), külaliste voodilinad ja rätikud (mida on kasutatud 1 päev).

Keskmiselt määrdunud.
Nähtav mustus ja/või mõned õrnad plekid *. Näited: T-särgid, särgid, pluusid (läbi higistatud või mitu korda kantud), aluspesu (mida on kantud 1 päev), rätikud, voodilinad (mida on kasutatud kuni 1 nädal), kardinad, millel pole nikotiiniplekke (mida on kasutatud kuni 6 kuud).

Tugevasti määrdunud.
Selgelt märgatav mustus ja/või plekid *. Näited: teerätikud ja köögirätikud, linased salvrätid, beebipõlled, laste- ja jalgpallirõivad (rohu- ja mullaplekkidega), tenniserõivad (saviplekkidega), töörõivad (nt metallitöölise, pagari ja lihuniku rõivad, mida saab kodus pesta)

Väga tugevalt määrdunud.
Rohkesti sisse hõõrutud mustust ja/või plekke *, selgelt nähtavad ja võimalik, et vanad rõivad, millel on tugev ebameeldiv lõhn. 

Näited: eespool nimetatud mustus laudlinadel, linased salvrätid, teerätikud ja köögirätikud, puhastuslapid, põrandalapid, beebipõlled, laste-, spordi- ja jalgpallirõivad (mis on muda, mulla ja rohuga tugevasti määrdunud), töörõivad.

* Tüüpilised plekid

Eemaldatavad: tee, kohv, punane vein, puuvili, aedviljad

Valke/süsivesikuid sisaldavad: veri, muna, piim, tärklised

Rasva/õli sisaldavad: lipiidid, toiduõlid/rasvad, kastmed, petrooleum, vahad

Pigmendid: tahm, muld, liiv

Miks soovituslik doos vee karedusest oleneb?

Pesu, mida pestakse piirkonna vee kareduse kohta liiga väikese pesuvahendi kogusega, ei muutu ajas üksnes halliks, vaid kaotab ka muid omadusi:

 • kangas muutub aja jooksul karedaks
 • see hakkab ebameeldivalt lõhnama
 • lubja kogunemise tõttu muutub see raskemaks ja halvemini imavaks
 • see kahjustub kiiremini

Kahjuks ei saa tugevat lubja kogunemist kuidagi ümber pöörata! Seega kui teie jaoks on oluline, et teie pesumasin ja tekstiilid vastu peaksid, peaksite tagama piisava pesuvahendi koguse kasutamise. Sellisel juhul ei ole vähem rohkem ja asi võib kalliks maksma minna. Persilis (ja teistes Henkeli pesuvahendites) sisalduv veepehmendi hoiab ära eespool mainitud negatiivsed tagajärjed. Toote pakendil olevast doseerimistabelist on vajalikku pesuvahendi kogust lihtne vaadata. Kui te ei tea, kui kare vesi teil on, küsige seda oma vee-ettevõttelt.

Kas on mõistlik pesta koos tugevasti ja kergelt määrdunud pesu?

Tugevasti ja kergelt määrdunud pesu ei tohi koos pesta. Tugevalt määrdunud pesu nõuab rohkem pesuvahendit ja kõrgemat pesutemperatuuri, samas kui kergelt määrdunud pesu võib pesta väikese koguse pesuvahendiga ja madalal temperatuuril (kasvõi 20 ºC).

Miks pole veepehmendajat vaja lisada?

Kui kasutatakse soovituslikku kogust, pole kaasaegsete Persili pesuvahenditega koos vaja veepehmendit kasutada.

Kõik Persili tooted kaitsevad lubjasette kogunemise eest.  Seega pole veepehmendi lisamine enam vajalik.

Kuidas saan pesu pestes keskkonda aidata?

Keskkonnasäästlik pesemine tähendab „õiget” pesemist! See hõlmab pesu õiget sortimist, õiget plekkide töötlemist, masina õiget täitmist, õiget pesuvahendi kogust (määrdumisastme ja vee kareduse põhjal) ja õige pesumasina tsükli valimist.

Miks on mõistlik pesupehmendit kasutada?

Pesupehmendid, nagu Silan, teevad pesu eriti pehmeks, annavad sellele hea lõhna ja aitavad rõivaid kaitsta. Pesupehmendiga pestud pesu kuivab nööril ja pesukuivatis kiiremini, seda on kergem triikida ja see on naha vastu õrnem, kuna kangas ei hõõru nii palju.

Kui kaua pesuvahend säilib?

Pesu- ja puhastustoodetel pole aegumiskuupäeva, erinevalt toidust, mille puhul see on seadusega nõutav. Meie pesu- ja puhastustooted säilivad palju aastaid, kui neid hoitakse jahedas, kuivas kohas. Kuid vedelaid pesu- ja puhastusvahendeid ei tohi hoida väga madalal temperatuuril, st neid ei tohi lasta külmuda.

Meie toodete tootmiskood ei anna teile kui tarbijale toote vanuse kohta mingit infot, kuna tegemist on krüptitud koodiga. Seda, kas pesuvahend on veel kasutuskõlblik, saab otsustada selle välimuse, lõhna ja konsistentsi järgi. Näiteks kui pesupulber on karbis ühes tükis, siis on see ümbritsevast õhust hulga niiskust imanud. Seda ei saa enam õigesti doseerida ega vees lahustada ja seega ei tohiks seda kasutada.

Kui vanem pesupulber eespool kirjeldatud viisil ikka „normaalne” välja näeb, seda saab doseerida ja see lahustub kergesti, siis kasutage seda julgesti. Kuid soovitame siis valida tugevasti määrdunud pesule mõeldud koguse, kuna teatud koostisosade (nt pleegitusainete ja ensüümide) toime võib aja jooksul halveneda. Kui toote välimus ja konsistents pole õiged, siis visake see nõuetekohaselt ära.

Kuidas teksapükse pesta?

Teksapüksid püsivad kauem ilusad ja neile ei teki valgeid triipe (värvikadu), kui panete masinasse korraga ainult kolm paari pahempidi pööratud teksapükse.

Kasutage tsentrifuugi väikese pöörete aruga ja peske pesugeeliga Persil Color Gel, kasutades õrnpesu tsüklit. Raputage pükse kohe pärast pesemist ja riputage need kuivama.

Kuidas suusariideid pesta?

Suusakostüüme ja alusriideid on kõige parem pesta pesugeeliga Persil Color Gel. Olenevalt rõivaeseme hooldussildi soovitusest valige õrnpesu või hõlpsa hoolduse pesutsükkel ja doseerige pesuvahendit kohaliku vee kareduse põhjal, nii nagu peseksite tugevasti määrdunud pesu.

Mansettidel olevaid plekke ja suuskade kandmisest tekkinud tumedaid triipe tuleks enne pesemist Vanishi plekieemaldusspreiga leotada. Tundmatud toiduplekid saab kergesti välja, kui töödelda neid eelnevalt Sili mitmeotstarbelise plekieemaldusgeeliga. Mõlemal juhul tehke järgmist. Jätke toode mõjuma (kuni 10 minutiks), kuid ärge laske sellel ära kuivada, ja peske siis rõivaese kohe puhtaks.

Mis eristab pesugeeli Persil Color Gel teistest õrnatoimelistest värvilisele pesule mõeldud pesuvahenditest?

Mõlemad pesuvahenditüübid on mõeldud peamiselt värvilistele kangastele. Persil Color Gel sobib ideaalselt keskmiselt kuni tugevasti määrdunud kangastele, mida saab pesta värvilise pesu tsükliga, kui pesu kogus on 4,5 või rohkem. Tõrksaid rasvaplekke saab selle tõhusa pesuvahendiga eemaldada isegi madalal temperatuuril. Ja veelgi enam, plekke saab ka otse eeltöödelda.

Värvilisele pesule mõeldud õrnatoimelised pesuvahendid (nt Perwoll Color) on seevastu spetsiaalselt õrnadele värvilistele kangastele mõeldud pesuvahendid.  Kangahooldus ja õrn puhastus on prioriteet. Seetõttu soovitatakse õrnpesu ja hõlpsa hoolduse pesutsüklite puhul tungivalt maksimaalselt 2,5 kg suurust pesukogust.

Kas eelpesu on vajalik?

Tavaliselt mitte. Erandid: äärmiselt tugevasti määrdunud kangad, nt töörõivad, välisrõivad, spordi-, aiatöö- ja põllutöörõivad.

Millist pesuvahendit võib kasutada valge, värvilise ja õrna pesu ning siidi või villase jaoks?

Valge pesu 60° C

 • Persil Universal
 • Persil Sensitive Gel

 

Värviline pesu 60° C

 • Persil Color
 • Persil Sensitive Gel

 

Õrn pesu 40° C

 • Persil Sensitive Gel
 • Silk/Wool
 • Persil Sensitive Gel
 • Perwoll classic

Kuidas kardinaid pesta?

Peske kardinaid halliks muutumise vastase koostisega kardinapesuvahendiga õrnpesu tsüklit kasutades. Arvestage järgmist. Pöörake tähelepanu tootja hooldussildile, valige kogus määrdumisastme ja vee kareduse põhjal, pange masinasse kardinaid kuni 2,5 kg ja kasutage niiskuse eemaldamiseks väikest tsentrifuugi pöörete arvu.

Ärge jätke pestud kardinaid kauaks pesukorvi – nii väldite tarbetut kortsumist. Värviliste kardinate jaoks soovitame vahendit Perwoll Color. See aitab säilitada nii pastelsete kui ka erksate värvide intensiivsust isegi pärast paljusid pesukordi.

Ja see pole veel kõik.

Kui lisada viimasele loputusele veidi pesupehmendit, nagu mandlilõhnaline Silan Skin Sensitive, siis paneb see kardinad meeldivalt lõhnama ja tänu antistaatilisele toimele takistab kiududel ka liiga kiiret mustuse korjamist.

Mida teha, kui pesu annab värvi?

Värvi annavad uued kangad. 

Kui te pole kindel, kui hästi kangas värvi kinni hoiab, on kõige targem pesta uut rõivaeset eraldi maksimaalselt 40 ºC juures. Värvilised kangad tuleks ka sortida ja heledad ning tumedad värvid eraldi pesta, see tähendab, et sarnast värvi rõivaid tuleks koos pesta.

Mida peaksin tegema, kui pesu annab värvi?

Uued kangad võivad värvi anda. Kui te ei ole kindel, kui värvikindel mingi kangas on, soovitame pesta uut riideeset eraldi max temperatuuril 40 ºC. Värvilised kangad tuleb samuti sorteerida ning heledat ja tumedat pesu tuleb pesta eraldi, st sarnast värvi pesu võiks pesta koos.

Mida teha, kui pesule ilmuvad pärast pesemist tumedad pilvetaolised plekid?

Selliseid plekke põhjustavad sageli kvaternaarammooniumi ühendid, mida leidub muu hulgas näiteks paljudes juuksetoodetes. Need võivad koguneda kanga pinnale ja kleepuda tugevasti kiudude külge. Seetõttu kinnituvad nad pesutsükli käigus lahti tuleva mustuse külge.

Kui pesuvahendi kogus on liiga väike, on need plekid selgesti näha, kuna mustuseosakesed kogunevad neisse punktidesse. Eespool kirjeldatud ühendite omaduste tõttu on selliste plekkide eemaldamine väga raske või täiesti võimatu.

Proovige järgmist.

Igal juhul leotage rõivaeset mitu tundi seebivees. Olenevalt kanga värvist kasutage näiteks pesuvahendit Persil Universal või Persil Color ja valige tugevasti määrdunud pesu jaoks mõeldud kogus. Lõpuks peske tekstiilesemeid masinas eespool nimetatud suure tootekogusega (arvestades ka vee karedust) võimalikult kõrgel temperatuuril (vt hooldussilti).

Mida teha kollaste plekkidega, mis esimeses pesus välja ei tule?

Need plekid sisaldavad sageli nt kohvi, tee, puuvilja, aedviljade, vürtside, kastmete jne pigmente, mida esimese pesukorraga täielikult ei eemaldata. Need tõrksad kollased kuni oranžid plekid jäävad pärast pesutsüklit kangasse, kui pesuvahendi kogus oli liiga väike.

Võib ka juhtuda, et plekke pole pärast pesemist enam näha. Nende algne olek võib teatud aja pärast õhus sisalduva hapniku mõjul uuesti taastuda, näiteks kui kangaid hoitakse pesukapis. Sellist tüüpi plekkide pigmente on võimalik eemaldada pesuvahendiga Persil Universal (tugevalt määrdunud pesu jaoks mõeldud kogus) koos valgendava tootega, nt mitmeotstarbelised plekieemaldussoolad Sil, kui rõiva hooldussildil on see lubatud.

Eriti tumedate vanade plekkide eemaldamiseks on tavaliselt vaja leotada rõivaeset terve öö pleegitusvahendit sisaldavas seebivees. Persili plekinõustaja võib anda täpsemat infot.

Veel nõuandeid? Kasutage siin meie Persili plekinõustaja abi!

Kas teil on probleeme punase veini plekkidega pesul? Kas sooviksite eemaldada tõrksaid rasvaplekke? Või vajate abi tõrksate vereplekkide eemaldamisega?

Persili plekinõustaja annab nõu kõikvõimalike plekkide väljapesemise kohta väga mitmesugustest kangastest ja materjalidest!

Mis on oluline tundlikule nahale mõeldud pesuvahendi puhul?

Tundlikule nahale mõeldud pesuvahendi puhul on oluline veenduda, et pesuvahend oleks äärmiselt nahasõbralik. Seetõttu on Persil Sensitive’i nahasõbralikkust ja allergikutele sobivust kontrollinud ECARF (European Center for Allergy Research Foundation). Nii meie geel kui ka pulber sisaldavad spetsiaalselt väljatöötatud nahasõbralikke ja allergikutele sobivaid parfüüme ning ei sisalda värvaineid.

Kas allergikud võivad kasutada ainult lõhnatuid pesuvahendeid?

Ei, paljud allergikud võivad kasutada ka lõhnastatud pesuvahendeid, mida nahaallergiaga inimesed taluvad. Allergikud, kes neid pesuvahendeid ei talu, peaksid valima tooted, mis parfüüme ei sisalda.

Lisaks on ELi direktiivide kohaselt pesuvahendi tagaküljel oleval sildil nimetatud teatud parfüümid, mida sagedamini allergiatega seostatakse. See aitab neile ainetele teadaolevate allergiatega tarbijatel valida õige toote.

Kas allergikud võivad kasutada ainult selliseid pesuvahendeid, mis ei sisalda säilitusaineid?

See pole nii. Soovime selgitada, miks meie vedel pesuvahend sisaldab säilitusaineid. Kui tahked pesuvahendid ja puhastustooted, nagu pesupulber Persil Sensitive, ei saa oma keemilise koostise tõttu säilitusaineid sisaldada, võib vedelates pesuvahendites ja pauhastustoodetes lisatud säilitusaine toote stabiilsuse tagamiseks vajalik olla. Sel põhjusel lisame Persil Sensitive geelile säilitusaineid, et kaitsta toodet ja seeläbi ka tarbijat mikroorganismide (näiteks bakterite, pärmiseente ja hallitusseene eest).

Persil Sensitive on saanud ECARF-ilt (European Center for Allergy Research Foundation) allergikutele sobiva pesuvahendi sertifikaadi. Säilitusaine metüülisotiasolinooni kasutamise kohta tähendab ECARF-i pitser, et kasutatakse ainult väga väikest kogust, mis on allpool negatiivseid reaktsioone tekitava koguse piirväärtust. Vaadake lisateavet ECARF-i veebisaidilt. Lisaks on ECARF teinud katseid veendumaks, et säilitusained loputatakse masinpesu käigus täielikult välja. Selle katse käigus asetati pesumasina trumlisse tavapärane pesukogus ja kasutati soovitatud kogust pesuvahendit: 

https://www.ecarf.org/en/keine-reiz-waesche/

Seega ei saa pestud pesu vallandada allergilisi reaktsioone.

Mõlemad Persil Sensitive geelis kasutatavad säilitusained on EL-i direktiivide kohaselt toote tagaküljel oleval sildil nimetatud. Need säilitusained peavad olema nimetatud, olenemata nende sisaldusest tootes. See aitab neile ainetele teadaolevate allergiatega tarbijatel valida õige toote.

Kas Persili puhul on vajalik täiendav kaitse lubja kogunemise vastu?

Ei, nagu kõigi Persili toodete puhul, sisaldab Persil Sensitive juba kaitset lubja kogunemise eest nii pehme kui ka kareda vee puhul.

Kas Persil Sensitive’iga on võimalik pesta madalatel temperatuuridel ja säästa energiat?

Jah, Persil Sensitive toimib isegi 20 ºC juures.

Kas allergikud peaksid kasutama vähem pesuvahendit, kui Persil Sensitive’i pakil on soovitatud?

Ei, Persil Sensitive’i tuleb doseerida vee kareduse ja pesu määrdumisastme põhjal.

Kas ka värvilisi rõivaid võib Persil Sensitive’iga pesta?

Värvilistele rõivastele soovitame pesuvahendit Persil Sensitive Gel.

Kas Persil Sensitive on müügil ainult piiratud kohtades?

Ei, Persil Sensitive on müügil paljudes müügikohtades, näiteks toidukauplustes, apteekides ja supermarketites.

Millist pesuvahendit peaksid kasutama tundliku nahaga, allergia või neurodermatiidi all kannatavad inimesed?

See on inimeste lõikes erinev ja üldist vastust pole võimalik anda. Tarbijad leiavad toote pakendi tagaküljel olevalt sildilt selle koostisosad, näiteks parfüümid või säilitusained, mida pesuvahend sisaldab. See aitab neile ainetele teadaolevate allergiatega tarbijatel valida õige toote.

Persil Sensitive’i nahasõbralikkust ja allergikutele sobivust on kontrollinud ECARF (European Center for Allergy Research Foundation). Nii meie geel kui ka pulber sisaldavad spetsiaalselt väljatöötatud allergikutele sobivaid parfüüme ning ei sisalda värvaineid.

Kuidas pesta beebi- või lasterõivaid?

Sortige eraldi valge, hele ja tume pesu. Peske valge pesu eraldi. Peske pesu kuuma temperatuuriga / värvilise pesu tsükliga, kasutades pesugeeli Persil Sensitive Gel. Pesuvahendi doseerimisel pöörake tähelepanu pesu määrdumisastmele.

Millised materjalid sobivad ideaalselt tundlikule nahale?

Tundliku naha vastu puutuvad rõivad peavad olema valmistatud puhtast töötlemata puuvillast või siidist, mida on töödeldud värviga võimalikult vähe. Vill ja sünteetilised kiud võivad nahka ärritada ja seetõttu neid ei soovitata.

Kas beebirõivaid peaks enne esmakordset kandmist pesema?

Jah, beebiriideid tuleks pesta enne esmakordset kandmist võimalikult kõrgel temperatuuril, et eemaldada kõik kemikaalid ja kahjulikud ained, mida kangas võib sisaldada.

Kas beebirõivaid tuleb eraldi pesta?

Ei, beebirõivad võib lihtsalt teie tavalisele pesule lisada ja pesta sildil soovitatud kõrgeimal temperatuuril.

Kas beebirõivaid võib pesta pesupehmendiga?

Jah. Pesupehmendid aitavad kanga pinda siluda, muutes selle pehmemaks ja aidates ka nahaärritust vältida. Tundlikule nahale mõeldud pesupehmendid, nagu Vernel Skin Sensitive, sobivad eriti hästi beebidele ja allergikutele.

Kus ma Persil Sensitive’i koostist näen?