Kuidas kangastelt plekke eemaldada?

Plekid tekivad siis, kui sa neid kõige vähem oodata oskad, ja rikuvad terve su päeva ära. Või nii see vähemalt oli. Väldi neid nii hoolikalt kui tahes, plekke tuleb ikka ette, kuid need ei pea olema ärritavad ega raskesti eemaldatavad. Õige Persili pesuvahendiga on võimalik plekid eemaldada igat tüüpi kangalt.

Ülevaade kangastel esinevatest plekkidest

Oma elu jooksul võid sa kokku puutuda mitmesuguste plekkidega. Eri tüüpi plekid, mis võivad rikkuda pükste, särkide, pluuside ja jakkide välimuse, on näiteks deodorandi-, higi- ja deodorandi-, kopitus- ja hallitus-, vere- ning rasva- ja õliplekid. Plekist täielikult vabanemiseks on kõige olulisem teada, millise plekiga tegemist on.

Kuidas eemaldada plekke erilistelt kangastelt?

Plekkide eemaldamine nahalt

Nahast jakid, püksid ja mantlid vajavad tavaliselt korralikku pesu vaid kord aastas. Kui aga ajad kogemata nahast riideesemele näiteks guacamole’t, tasub see kiiresti ära puhastada. Naha puhul on ainult plekikoha töötlemine sageli parim valik. Sõltuvalt plekist eemalda nii palju vedelat ja tahket materjali, kui saad. Sega oma Persili pesuvahend sooja veega ning kanna seda segu plekile. Pühi riideese märja riidelapiga puhtaks. Kui oled lõpetanud, kanna töödeldud kohale nahahooldusvahendit, et materjal jääks pehmeks ja elastseks.

Plekkide eemaldamine polüestrilt

Polüesterriiete pesemisel kasuta plekkide eeltöötluseks ja eemaldamiseks ainult Persili pesuvahendit. Valgendi ja muud kodused lahendused võivad kangast kahjustada ja teha rohkem halba kui head.

Plekkide eemaldamine siidilt

Siid on õrn kangas, mida tuleb pesta käsitsi või mis tuleb viia professionaali kätte. Pleki korral töötle plekki tootega Perwoll Wool & Silk, mis saab jagu eri tüüpi plekkidest kangale liiga tegemata.

Plekkide eemaldamine seemisnahalt

Seemisnahk on teatud tüüpi nahk, millel on pehmed ja kohevad kiud. Kui seemisnahale tekib plekk, võib selle sametjas pehmus kaduda. Enamasti tuleks seemisnahast riideese või kodutarve asjatundjale viia, et plekist lahti saada ja naha kaunis välimus taastada. Kui oled aga otsustanud pleki ise eemaldada, ime esmalt puhta riidelapi abil kangast võimalikult palju niiskust välja. Seejärel kanna plekile väike kogus pesuvahendit ja vett. Puhasta ese märja lapiga ja tupsuta kuivaks. Lase esemel õhu käes kuivada ning kontrolli siis, kas plekk on kadunud. Kanga karvasuse taastamiseks kasuta pärast pleki eemaldamist spetsiaalselt seemisnahale mõeldud harja.

Plekkide eemaldamine puuvillalt

Puuvill on vastupidav kangas. Hea hingavuse tõttu esineb sellel sageli higi- ja kaenlaauguplekke. Enamikul juhtudel aitab need plekid eemaldada eeltöötlus Persili pesuvahendiga ja pesemine kõrgel temperatuuril.

Plekkide eemaldamine linaselt riidelt

Linane on hingav kangas nagu puuvill, mistõttu sobib see ideaalselt suvel kandmiseks. Oma poorsuse tõttu hoiab see aga plekke kinni rohkem kui teised kangad. Plekkidest lahti saamiseks pead eeltöötlusele rohkem aega kulutama. Persili pesuvahend peab saama mõjuda kuni tund aega, et korralikult kangasse imenduda. Vaata alati ka riideeseme hooldussilti, et pesta kangast õigel temperatuuril.

Plekkide eemaldamine villalt

Vill on õrn materjal nagu siid ning võib pesumasinas kergesti hargnema hakata. Seepärast on oluline kontrollida hooldussildilt, kas plekiga villane ese tuleb ära pesta käsitsi või viia pesumajja asjatundjate kätte. Villaselt esemelt pleki eemaldamiseks tuleb tegutseda võimalikult kiiresti. Tupsuta pleki piirkonda vee ja oma Persili pesuvahendiga, et vältida pleki jäädavat kinnistumist villakiududesse.

Plekkide eemaldamine muudelt kangastelt

Kanga tüübist sõltumata tuleb alati hooldussildilt kontrollida, kas ese on masinpestav ja millisel temperatuuril seda pesta tohib. Mõned materjalid, nagu näiteks kašmiir, siid, žoržett, šifoon, kunstsiid ja viskoos, on õrnad ning neid tuleb pesta käsitsi.

Sünteetilised materjalid, nagu näiteks plast, atsetaat, nailon ja elastaan, tõrjuvad veepõhiseid plekke ja on pesumasinas pesemiseks piisavalt vastupidavad. See tähendab, et ruttu tegutsedes on võimalik plekid eemaldada kiiresti ja vähese vaevaga. Mikrokiudkangast võib plekkide eemaldamisel pesta nii masinas kui ka käsitsi, kuid seda ei tohiks pesta koos teist tüüpi kangastega.

Eriliste plekkide eemaldamine kangastelt

Vedelikuplekid: vein, kohv ja tee, vesi, tint ja pastakate sisu ning veri

 • Tupsuta plekki, et eemaldada võimalikult palju vedelikku.
 • Pööra riideese tagurpidi ja loputa seda tagantpoolt jaheda veega.
 • Kanna plekile Persili pesuainet.
 • Pese ja loputa.

Tahked ja pooltahked ained: köögi- ja puuviljad, sinep, ketšup ja kastmed, okse, rasv ja õli

 • Kraabi lusikaga riideesemelt ära nii palju ainet kui võimalik.
 • Tupsuta riideeset puhta valge riidelapiga, et vedelik eemaldada.
 • Kanna plekile Persili pesuvahendit.
 • Pese ja loputa.

Pulberjad ja tolmjad plekid: kurkum, kopitus ja hallitus ning kosmeetika

 • Harja pulber maha või raputa riideeset, et eemaldada võimalikult palju pulbrit (siseruumis uute plekkide vältimiseks tasub seda teha õues).
 • Kanna plekile Persili pesuainet.
 • Pese ja loputa.

Eritingimused kangastelt plekkide eemaldamiseks: kuidas eemaldada kuivanud plekke?

Oled ilmselt kogenud, et vanu ja kuivanud plekke on palju raskem eemaldada kui värskeid plekke. Kui riideesemel on ka tahket materjali, kraabi see esmalt lusika abil plekilt maha. Seejärel aseta riideese Persili pesuvahendi ja sooja vee segusse. Lase riideesemel enne pesemist paar tundi või isegi üleöö pesuaine segus liguneda.

Kangastelt plekkide eemaldamine: üksikasjalik juhend

 
 1. Vali plekieemaldi, mis sobib sinu kanga tüübi ja värviga.
 2. Eeltöötle plekki, leotades seda, kui tegemist on tõrksa või kuivanud plekiga.
 3. Pese riideeset masinas või käsitsi.
 4. Kontrolli pärast pesu, kas plekk on kadunud.

Pesuvahendi valimine

Võta pesuvahendi valimisel arvesse oma kanga tüüpi ja värvi ning riideeseme hooldussilti. Kasuta järgmist toodet:

Pleki eeltöötlus

Eemalda liigne tahke aine lusika või nüri noaga kraapides. Kui plekil on vedelikku, ime see pabersalvräti või puhta valge rätikuga ära. Pööra riideese tagurpidi ja loputa seda tagantpoolt jaheda veega. Kanna pleki esiküljele Persili pesuvahendit ja hõõru see ettevaatlikult sisse. Lase pesuainel paar minutit mõjuda ja loputa siis riideese puhtaks.

Pesemine ja loputamine

Pese riideeset võimalikult kiiresti kõrgeimal temperatuuril, mis on vastava kanga puhul lubatud. Vaata vastavaid juhiseid riideeseme hooldussildilt. Kasuta pesumasinas sama Persili pesuvahendit.

Pleki kontrollimine

Kui riideese on pestud, kontrolli, kas plekk on kadunud. Kui ei ole, eeltöötle ja pese riideeset uuesti.

Üritad saada lahti tõrksast plekist? Kanga tüüp võib mõjutada plekieemalduse võtteid, kuid õige Persili pesuvahend aitab sul eemaldada pea kõik plekid pea kõikidelt kangastelt.

Veel tooteid

 • Persil Universal Gel

  Persil Universal Gel

 • Persil Color Gel

  Persil Color Gel

Latest articles

 • Kuidas saada lahti punase veini plekkidest?

  Kuidas saada lahti punase veini plekkidest?

 • Kuidas saada lahti deodorandiplekkidest?

  Kuidas saada lahti deodorandiplekkidest?

 • Kuidas saada lahti kohvi- ja teeplekkidest?

  Kuidas saada lahti kohvi- ja teeplekkidest?