Kuidas saada lahti tindi- ja pliiatsiplekkidest?

Lekkivad printerikassetid, pastapliiatsid ja katkised markerid võivad kõik tekitada ärritavaid ja raskesti eemaldatavaid tindi- ja pliiatsiplekke. Kuigi seda tüüpi plekid on tumedad ja inetud nii riietel kui ka kodustel esemetel, ei ole neist lahtisaamine nii keeruline, kui arvad.

Kuidas saada lahti tindi- ja pliiatsiplekkidest?

Tindi- ja pliiatsiplekkide tüübid

Kõigepealt pead tegema kindlaks, millise tindiplekiga sul tegemist on. Kas tint lekkis riietele pastakast? Markerist? Printerikassetist? Teades, kust tint pärineb, saad otsustada, millist tindieemaldit sa vajad ja mida sa pleki eemaldamiseks tegema pead.

Tindi eemaldamine riietelt: põhjalik juhend

 1. Vali riideeseme tüübi järgi sobiv Persili pesuvahend.
 2. Eeltöötle plekki väikese koguse pesuvahendi ja veega.
 3. Pese riideeset kõrgeima hooldussildil lubatud temperatuuri juures.
 4. Kontrolli, kas tindi- või pliiatsiplekk on kadunud.
 5. Vajadusel korda neid toiminguid.

Pesuvahendi valimine

Enne tindiplekiga riideeseme pesemist vaata alati riideeseme hooldussildilt, kas see on masinpestav või kehtivad sellele erilised hooldustingimused. Valge pesu puhul kasuta pesuaine ja plekieemaldina toodet Persil Universal või Persil Power Gel. Värvilise pesu puhul kasuta toodet Persil Color või Persil Color Gel. Kui sul on tegemist õrna kangaga, proovi plekk eemaldada hoopis tootega Perwoll Wool & Silk.

Pleki eeltöötlus

Kui tindipleki põhjustas teatud pliiats, näiteks pastapliiats, kanna plekile väike kogus oma Persili pesuainet ja hõõru see õrnalt kangasse. Kanna pesuainele puhta riidelapi abil pisut vett, tupsutades riideeset õrnalt.

Raskemate plekkide puhul, mille on põhjustanud näiteks püsimarker või printeritint, pead ilmselt pisut rohkem pingutama ja Persili pesuvahendit kasutama. Kata püsimarkeri plekid pesuvahendiga. Kui pleki põhjustas printeritint, eemalda kangast nii palju vedelikku kui võimalik, asetades selle mõlemale poolele kaks pabersalvrätti ja hõõrudes kangast tagantpoolt, et tint välja pressida. Seejärel kata plekk valitud Persili pesuvahendiga.

Tindiplekiga riideeseme pesemine

Kui eeltöötlus on tehtud, pese riideese kohe ära. Paljud tindid, näiteks pastakatindid, on vesilahustuvad ja tulevad pesus välja, kui riideese pestakse puhtaks piisavalt kiiresti. Pese riideeset kõrgeimal temperatuuril, mis on vastava kanga puhul lubatud.

Pleki kontrollimine

Kui riideese on pestud, kontrolli, kas plekk on alles. Mõnesid plekke, eriti kui need on tumedal taustal, on raske märgata, kui riideese on veel märg. Ära aseta riideeset kuivatisse, kuna see kinnistab pleki, kui see on veel alles. Kuivata riideeset õhu käes. Kui plekk on siis ikka veel nähtav, eeltöötle ja pese riideeset uuesti.

Tindiplekkide eemaldamine eri tüüpi pesult ja erinevatelt kangastelt

Mis saab siis, kui ajad tinti riideesemele, mida ei tohi masinas pesta – näiteks kleidile, ülikonnale, laualinale või kotile? Kui sinuga juhtus nii, kanna plekile väike kogus Persili pesuvahendit, lase sellel paar minutit mõjuda ja pese see siis võimalikult vähese veega maha. Kuivata eset õhu käes ja kontrolli seejärel, kas plekk on läinud.

Kui sul on tegemist õrna kangaga nagu nahk, seemisnahk või siid, pead riideeset pesema käsitsi, et mitte seda kahjustada. Tutvu alati kõigepealt riideeseme hooldussildiga. Tugevaid kangaid, nagu vinüül, linane riie, teksariie, nailon ja polüester, tohib pesta masinas kõrgel temperatuuril. Teisi ei tohi.

Tindi- ja pliiatsiplekid: eritingimused

Sul on tindiplekk, mida sa ei märganud? Plekkide eemaldamine pärast riideeseme pesemist ja kuivatamist on keeruline, kuid mitte võimatu. Selleks pead sa kokku segama võrdse koguse Persili pesugeeli ja vett. Kanna segu plekile ja lase sel paar tundi mõjuda. Seejärel pese riideeset külma veega. Võib juhtuda, et pead toimingut kordama rohkem kui ühe korra.

Kodused vahendid tindi- ja pliiatsiplekkide eemaldamiseks

Nuputades, kuidas tinti riietelt eemaldada, kaalud sa kindlasti ka loodusliku plekieemaldi kasutamist. See ei ole tihtipeale aga hea mõte. Persili pesuvahendid on loodud mustuse ja plekkide eemaldamiseks; kodustel plekieemalditel võivad olla ootamatud tagajärjed, kui need puutuvad kokku sinu riiete ja pesumasinaga. Äädikas võib oma happelisuse tõttu aja jooksul sinu pesumasina kummist ja plastist osi kahjustada. Valgendi, vesinikperoksiid ja sidrunimahl võivad värvilised riided jäädavalt ära rikkuda.

Nende näpunäidete abil saad tindi- ja pliiatsiplekkidest kiiresti lahti. Pea meeles, et nende plekkide puhul tuleb riideeseme hooldussilti kontrollida ja võimalikult kiiresti tegutseda.

Veel tooteid

 • Persil Universal Gel

  Persil Universal Gel

 • Persil Color Gel

  Persil Color Gel

Latest articles

 • Kuidas saada lahti punase veini plekkidest?

  Kuidas saada lahti punase veini plekkidest?

 • Kuidas saada lahti deodorandiplekkidest?

  Kuidas saada lahti deodorandiplekkidest?

 • Kuidas saada lahti kohvi- ja teeplekkidest?

  Kuidas saada lahti kohvi- ja teeplekkidest?