Skip to Content

Üldised nõuanded plekkide eemaldamiseks

Sa naudid parajasti piknikku pargis, kui pillad moosi oma särgi rinnaesisele. Sinu laps lõbutseb nätsu närides, kuni nätsumull lõhkeb ning nätsu lendab kõikjale ta juustele ja riietele. Sa ärkad hommikul ja avastad, et koer on jätnud üllatuse su teksadele, mille eelmisel õhtul oma voodi kõrvale maha viskasid.

Plekke on raske vältida. Õigupoolest on need äärmiselt levinud probleem, millega me kõik igapäevaselt tegelema peame. Õige pesuvahendi ja plekieemaldi abil on aga võimalik lahti saada kõiksugustest plekkidest – isegi tõrksatest väljaheite- ja okseplekkidest.

Üldised nõuanded plekkide eemaldamiseks

Ülevaade plekieemaldusest

Riiete pesemine kvaliteetse pesuvahendiga võib aidata plekkidest lahti saada, kuid plekkide eeltöötlemine sama vahendiga on veelgi tõhusam.

Iga pleki puhul on olulisim olla tähelepanelik ja tegutseda kiiresti. Väga paljud plekid muutuvad jäädavaks ainult seetõttu, et neid ei märgata enne riideeseme kuivatisse viskamist. Plekke, mida märgata, on ka erinevaid. Mõned on proteiinipõhised (nagu higiplekid ja deodorandi plekid), mõned vedelikupõhised (nt puuviljamahlast ja veinist) ja mõned õlipõhised (nagu rasva- ja õliplekid).

Pleki tüübist olenemata on mõned üldised tarkuseterad, mida meeles pidada.

 • Alati tuleb esmajärjekorras vaadata riideeseme hooldussilti. See silt näitab, mis tüüpi kangaga sul tegemist on, et saaksid otsustada, kas pesed riideeset käsitsi või paned selle pesumasinasse. Samuti on sellel toodud sobiv temperatuur, millega riideeset pesta tuleks.
 • Vali plekieemaldi ja pesuvahend kanga tüübi ja värvi järgi. Õrnade kangaste puhul tasub kasutada toodet Perwoll Wool & Silk. Värvilise pesu puhul kasuta toodet Persil Universal või Persil Color Gel. Valge pesu puhul kasuta toodet Persil Universal või Persil Power Gel.
 • Kui plekil on tahke või vedela aine jääke, eemalda need kiiresti enne Persili pesuvahendi pealekandmist. Samuti võib osutuda vajalikuks pleki loputamine tagantpoolt jaheda veega.
 • Ära pane riideeset kuivatisse enne, kui plekk on täielikult eemaldatud. Sa võid plekki uuesti eeltöödelda, et sellest lahti saada, kuid see on tulemuslik ainult siis, kui plekk on veel märg.

Plekieemaldustehnikate eripärad

Oluline on võtta aega pleki tüübile vastava plekieemaldustehnika valimiseks. Kuigi mõned meetodid näivad väga sarnased, võivad need siiski erineda. Näiteks tuleb mõne tehnika puhul pesta riideeset külma veega, ent teise puhul tuleb alati kasutada kuuma vett.

Küsimused ja vastused

Kui sul on plekk ja sa ei ole kindel, kuidas edasi toimida, siis allpool on mõned korduma kippuvad küsimused, millest võib abi olla.

1. Kas ma peaksin oma riideid valgendama?

Enamikul juhtudel ei pea. Kuigi riiete valgendamine muudab need valgemaks, võib see ka täielikult riideeseme värvust muuta. Kui sa kannad valgendit ainult ühele kohale, on tulemuseks uus plekk, millest on veel raskem lahti saada. Lisaks ei reageeri valgendi mõnede kangastega hästi. Näiteks kipub see muutma polüestri kollakaks ja kahjustama puuvillakiude.

2. Kuidas on lood koduste vahenditega?

Kodused vahendid võivad aidata hoida kokku aega ja raha, kuid lõppkokkuvõttes ei ole nende tekitatav kahju seda siiski väärt. Mõned vahendid, nagu sidrunimahl ja vesinikperoksiid, pleegitavad värvilisi riideid. Teised vahendid, nagu äädikas ja sool, kahjustavad aja jooksul su pesumasinat.

3. Mida teha, kui olen pleki tekkides kodust eemal?

Esiteks – ära mine paanikasse. Võta puhas riidelapp ja tee see niiskeks. Tupsuta plekist kuiva riidelapiga võimalikult palju vedelikku välja ning hoia seejärel plekki riidelapi abil niiskena. Kui sa ei lase plekil ära kuivada, on selle eemaldamine palju lihtsam.

4. Kuidas takistada pleki levikut?

Tupsuta. Mitte mingil juhul ära hõõru ega kraabi plekki. Lihtsalt tupsuta.

Soovid saada lahti plekist oma riideesemel? Õige Persili pesuvahendi ja mõne näpunäite abil on see lihtne.

Veel tooteid

 • Persil Universal Gel

  Persil Universal Gel

 • Persil Color Gel

  Persil Color Gel

Latest articles

 • Kuidas saada lahti punase veini plekkidest?

  Kuidas saada lahti punase veini plekkidest?

 • Kuidas saada lahti deodorandiplekkidest?

  Kuidas saada lahti deodorandiplekkidest?

 • Kuidas saada lahti kohvi- ja teeplekkidest?

  Kuidas saada lahti kohvi- ja teeplekkidest?